reklama

Exodus

Prichádzajú v tisícoch. Je ich čoraz viac. Valia sa cez televízne obrazovky priamo do našich blahobytných domácností, aby narúšali pokojný stereotyp  všedného dňa Európana. Vyvolávajú obavy, strach, nevraživosť až nenávisť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Obavy sú namieste. Mali by nás však primäť k zamysleniu sa. Áno, aj toto je globalizácia. Zemeguľa spútaná sieťami satelitných televízií a Internetu sa stala jednou dedinou, kde sa nič pred nikým neutají. Ani trpká skutočnosť, že tento globálny svet je poznačený stále sa zväčšujúcou priepasťou medzi bohatstvom a chudobou, blahobytom a biedou, kvalitou života v podmienkach pokojnej usporiadanej spoločnosti na jednej strane a nekonečným zúfalstvom štvanca v permanentnom ohrození vlastnej existencie na strane druhej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo ak je to iba povestná špička ľadovca? Nepatrná ukážka toho, čo môže prísť v budúcnosti. Možno ani nie veľmi vzdialenej. Ak zúfalstvo a beznádej dajú do pohybu milióny. Asi to bude iné sťahovanie národov, než aké poznáme z dejín. Čo s tým robiť? Stavanie plotov je rovnako účinné ako plnenie vriec pieskom, keď sa už voda prelieva cez prah našich dverí.

Tie tisíce, ktoré denne vyťahujú z mora talianski záchrancovia, prichyľujú maďarskí dobrovoľníci, nám dokazujú jedno. My žijeme v zasľúbenej časti sveta. Európa , lepšie povedané jej časť zvaná Európska únia je pre ich svet vysnívaným rajom na zemi. Neskutočne bohatá, slobodná, ale aj dokonale bezbranná a pre mnohých ľahká korisť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dejiny nás opakovane varujú, že bezstarostný život v blahobyte je predzvesťou úpadku. Mali by sme sa poučiť. A začať premýšľať. Ako si uchrániť svoje výdobytky a pritom pomáhať iným. Tým čo našu pomoc očakávajú a potrebujú ju. Aby aj v ich končinách postupne zavládol pokoj.

Únia si vytvorila inštitucionálne zázemie, aby mohla fungovať efektívne. Niektoré inštitúcie však existujú skôr iba na papieri a na okrasu. Namiesto snáh po ich zdokonaľovaní sú vďačnou témou politických prekáračiek a jalových handrkovaní.

Asi musí nastať situácia ako je táto, aby nás prinútila zamyslieť sa. Ako by to asi vyzeralo na talianskej Lampeduse, gréckych ostrovoch a v maďarsko- srbskom pohraničí, keby sme mali skutočne funkčnú a výkonnú inštitúciu zastrešujúcu dlhodobo a efektívne ochranu záujmov Únie navonok. Vôbec nie je dôležité ako ju nazveme. A mohla by jej pokojne aj naďalej šéfovať tá sympatická Talianka. Len by už konečne mala začať niečo robiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Snáď by jej mohlo pomôcť naše ministerstvo. Na Hlbokej už určite usilovne dumajú, akými prioritami naplniť budúcoročné predsedníctvo Slovenska v Rade. Možno im niečo napadne.

Ľubor Bystrický

Ľubor Bystrický

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Nevzdávam sa nádeje, že zdravý rozum raz dorazí aj do našich končín, a prevezme vládu vecí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu