reklama

Únia pre každého

Európa je iná.  Rozmanitá. Od nepamäti pestrá, prekypujúca rôznymi farbami, chuťami vôňami napĺňajúcimi všetky zmysly.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Nikdy nebude taviacim kotlom, v ktorom sa všetky tieto rozmanitosti zlejú do jednej sivej jednotvárnosti. Rozmanitosť je jej najpríznačnejšia črta- je to civilizačný výdobytok. Vznikla nevedno ako a prečo. Možno vďaka priaznivým klimatickým podmienkam (ale tie boli aj inde). Nepopierateľnou skutočnosťou však je, že sa v tejto časti sveta, presnejšie v Stredomorí, začala pred takmer tromi tisícročiami vynárať jedinečná forma civilizácie. Civilizácie, ktorá budovala svoje základy na jedinečnosti každého indivídua. Zaznamenala zákonitý rozmach a položila duchovné základy, z ktorých čerpáme dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po páde Rímskej ríše a takmer tisícročnom úpadku, prišiel toskánsky úsvit renesancie s návratom k antickým koreňom ako zdroju poznania a inšpirácie. Európa sa stala motorom civilizačného napredovania a je ním podnes. Myšlienkové prúdy humanizmu a osvietenstva vytvorili základ pre prosperitu, duchovný aj materiálny rozmach. Nové vzťahy v spoločnosti spočívajúce na vzájomnej previazanosti ekonomických a materiálnych záujmov však priniesli aj zárodky konfliktov vyvierajúcich zo snahy po vládnutí a ovládaní bez obmedzenia. Myšlienkové strety splodili utopické koncepcie usporiadania spoločnosti, ktoré vyústili do dvoch zničujúcich vojen v priebehu života jednej generácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sebareflexia po tej najničivejšej splodila v hlavách osvietených vizionárov myšlienku usporiadania spoločnosti založenej na harmonizácii záujmov jej jednotlivých členov v prostredí permanentného hľadania súzvuku – jednoty v rozmanitosti.

Únia je idea, takmer platónovská. Hľadanie jej optimálnej formy a obsahu by malo byť leitmotívom trvalého úsilia nielen politikov. Pre svoje zmysluplné fungovanie potrebuje zodpovedajúci inštitucionálny rámec. Výkonný a teda úsporný. Slúžiaci občanom Únie a nie svojským chúťkam virtuálneho sveta byrokratickej mašinérie.

Na počiatku bolo šesť krajín, dnes ich je (ešte stále) dvadsaťosem. Idea, z ktorej Únia vznikla je nemenná a stále životaschopná. K nej sa treba vrátiť. K jednote v rozmanitosti. Nie k ďalšej ničivej utópii akéhosi superštátu, taviaceho kotla. Bol by to koniec, nielen Únie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štvrtková anglická ruleta vyvolala značný rozruch. Múdry Jan Werich, nám pred takmer polstoročím radil pre podobné chvíle, že najdôležitejšie je zachovať pokoj, rozvahu- a hlavne nestratiť glanc. Platí to aj teraz. Nikto z nás by si nemal želať, aby sa z Veľkej Británie stalo malé Anglicko a zopár ďalších na rozvadenom ostrove. Únia môže aj naďalej fungovať iba vtedy, ak si v nej každý nájde svoje zodpovedajúce miesto. Jednota v rozmanitosti.

Jedinou povinnosťou Komisie, parlamentu a celého bruselského aparátu je vytvárať pre to tie najvhodnejšie podmienky. Tí čo to nevedia alebo nechcú, nech idú od toho. Čo najskôr.

Ľubor Bystrický

Ľubor Bystrický

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Nevzdávam sa nádeje, že zdravý rozum raz dorazí aj do našich končín, a prevezme vládu vecí. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu