zákon o dvojitom občianstve a iné absurdity

Autor: Ľubor Bystrický | 16.2.2011 o 8:24 | (upravené 16.2.2011 o 8:31) Karma článku: 3,33 | Prečítané:  741x

Máločo v našom okolí poskytuje bizarnejší obraz ako realita slovensko - maďarských vzťahov, respektíve jej podoby. Máločo v našom okolí poskytuje bizarnejší obraz ako realita slovensko - maďarských vzťahov, respektíve jej podoby.

Zákon o dvojitom občianstve a iné absurdity

 

Máločo v našom okolí poskytuje bizarnejší obraz ako realita slovensko-maďarských vzťahov, respektíve jej podoby.

 Na jednej strane je tu realita odohrávajúca sa v bežnom, každodennom živote obyčajných - nie Matovičových- ľudí na oboch stranách spoločnej hranice. Je poznačená bežnými každodennými starosťami, ktoré pomáhajú prekonávať vzájomná úcta, rešpekt a poznanie potreby spolupráce a spolupatričnosti.  Túto realitu všedného dňa tvorí neviditeľné   pradivo stoviek vzájomných osobných, rodinných, susedských prepojení, profesných a iných vzťahov- vytváraných tisíckami osobných kontaktov. Jazykové odlišnosti a hranice pritom nepredstavujú  neprekonateľné bariéry, skôr naopak- napĺňajú jednu zo základných hodnôt zjednocujúcej sa Európy - jednotu v rozmanitosti. Niet sa čo čudovať, že súčasťou tejto reality je pravidelná linka bratislavskej MHD, prevážajúca hore-dolu cez Dunaj občanov maďarskej Rajky a ďalších prihraničných obcí,  medzi nimi stovky Slovákov, ktorí  v týchto obciach našli nový domov. Alebo desiatky spoločných firiem sídliacich na území jedného, či druhého štátu. Táto realita prináša z času na čas dojímavé príbehy prostej ľudskej spolupatričnosti, stačí spomenúť obec Hejce. Prosto bežný obraz zo života dvoch susedských krajín na začiatku dvadsiateho prvého storočia.

A potom je tu iná realita. Zdanlivo sa odohráva v tom istom priestore a čase ako tá prvá. Jej obraz nám vďačne a do omrzenia ponúkajú médiá, jej skutočným svetom je virtuálny svet politiky a jej aktérmi neobyčajní ľudia -politici. Obraz tejto reality je nanajvýš skľučujúci a výborne sa v ňom darí najmä profesionálnym štváčom navzájom si prilievajúcim olej do ohňa, na ktorom zohrievajú svoje predvolebné guláše. Neviažu ich žiadne pravidlá, necítia sa byť zaviazaní nijakými zmluvami, či dohodami, pojem medzinárodné právo im nič nevraví, elementárna ľudská slušnosť je im nanajvýš na smiech. Svoje nároky a ambície opierajú o znôšku bludov, mýtov a legiend, mentálne uviazli v devätnástom storočí a nádej, že sa z tohto výletu  vrátia je takmer  nulová. A zatiaľ sa im bohužiaľ darí.

Nechcem však hádzať všetkých do jedného vreca. Možno sú aj v politickom svete slušní ľudia. Nevylučujem, že ich je väčšina. Ibaže akosi ich nepočuť. Pretože ak by sa ozvali isto by si spomenuli, že Maďarsko a Slovensko sú dva civilizované štáty a nespája ich iba spoločne prežitá minulosť, ale predovšetkým záväzok spoločnej budúcnosti v zjednocujúcej sa Európe. A na riešenie problémov majú už takmer šestnásť rokov výborné a účinné inštrumentárium. Volá sa: „ Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci  medzi Slovenskou republikou a  Maďarskou republikou". Podpísali ju v marci 1995 v Paríži vtedajší premiéri V. Mečiar a G. Horn. Vznikla v rámci Paktu stability, iniciatívy francúzskej vlády vytvorenej na podnet premiéra Balladura a zacielenej na podporu krajinám strednej Európy pri ich začleňovaní sa do európskych integračných zoskupení. Je to zmluva najvyššieho rangu- prezidentská.   Uverejnená je v Zbierke zákonov pod  č.53/1997. Kto si ju pozorne prečíta, ľahko zistí ako často a vážne prihliadali a prihliadajú na jej ustanovenia predstavitelia zmluvných strán pri prijímaní príslušných politických rozhodnutí.

Pacta sunt servanda. Pridŕžanie sa prijatých zmluvných záväzkov je jednou z najstarších a v civilizovanom svete rešpektovaných zásad. Je načase, aby naši politici dokázali, že doň tiež  nespochybniteľne patríme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?