Euroval - a čo ďalej?

Autor: Ľubor Bystrický | 29.9.2011 o 8:07 | (upravené 29.9.2011 o 8:14) Karma článku: 2,97 | Prečítané:  884x

Bitka o euroval na slovenskom bojovom poli vrcholí. Klasik by povedal- situácia je zúfalá, ale nie beznádejná. Takže,  nechajme sa prekvapiť.

Nech už to dopadne akokoľvek, jedno je takmer isté. Kľúčovým slovom tohoročnej politickej sezóny, a možno aj osudu súčasnej vládnej koalície sa stane neobvyklé slovo euroval. Je okrem iného rukolapným dôkazom toho ako  sa aj slová môžu za určitých okolností prevteľovať, nadobúdať rozmanité podoby a z nich sa odvíjajúce mnohovýznamové charakteristiky, prosto začať žiť svojím vlastným životom. A v tomto víre kolobehu času sa postupne na nerozoznanie vzdialia od svojho pôvodného významu. Takže napokon už takmer nikto nevie povedať s určitosťou, čo vlastne slovo pôvodne označovalo.

V prípade eurovalu to z pohľadu diania na slovenskej politickej scéne platí nad akúkoľvek  pochybnosť. Zo slova sa stal univerzálny inštrument- munícia vnútropolitického boja, straníckych šarvátok, v ktorých na seba berie podoby raz úderného kyjaka, inokedy hrozby rozpadu tak- či tak čoraz menej funkčnej koalície alebo nástrojom vydierania raz v rukách koalície inokedy zas opozície. A tak pri čoraz intenzívnejších zrážkach postupne uniká do zabudnutia fakt, že toto slovo pôvodne označovalo inštrument, ktorý mal pomôcť ochrániť vážne ohrozený jedinečný projekt spoločnej európskej meny.

V našich pomeroch „bitka" o euroval zároveň až príliš tristne ilustruje provinčný charakter domácej politickej scény a jej protagonistov, ktorí až na svetlé výnimky, zahľadení do aktuálnych volebných preferencií a nálad verejnosti bičovaných mediálnym cirkusom, nedokážu dovidieť ani na povestnú špičku vlastného nosa a v nezmyselných ľútych šarvátkach  veselo pília konár, na ktorom všetci sedíme.

Aby nedošlo k omylu. Jedinečný výdobytok spoločného trhu - jeho  nenahraditeľný inštrument - spoločná mena sa nepochybne osvedčil. Má za sebou pomaly desať rokov života konkrétneho obeživa- reálnej meny.  Je najvyšší čas zúročiť nadobudnuté skúsenosti, vrátane tých negatívnych.  Potreba revízie pravidiel fungovania eurozóny je neodškriepiteľná. A negatívne skúsenosti z posledných dvoch rokov, ktoré sú však dôsledkom opakovaného porušovania spoločne a záväzne prijatých pravidiel si vyžadujú dôslednú, rýchlu a účinnú nápravu.

  Pokiaľ ide o konkrétne vecné argumenty našich aktérov, všetci majú  čiastočne pravdu, každý v niečom. Keby im skutočne tak ležal na srdci osud Slovenska, o čom všetci neprestajne hudú, tak by dali hlavy dohromady a zo svojich čriepkov poznania  zostavili jasnú a ucelenú predstavu ako ďalej a rukou svornou a nerozlučnou ju predložili partnerom so všetkou vážnosťou a tak by ju nepochybnej partneri vnímali a prijali. Zatiaľ sa však pretekajú vo vzájomnom strápňovaní seba a v konečnom dôsledku aj Slovenska. A mnohí zabúdajú aj na to za čo sa tak úporne borili  pred rokom - dvoma. Predseda najväčšej opozičnej strany prepásol šancu ukázať svetu, že aj on jedáva z kaše, na ktorej vyrastajú štátnici, a tak ako jeho nemeckí súdruhovia ponúknuť ťažko skúšanej premiérke svoju podporu bez podmienok. A potom si vychutnávať svoj triumf. Namiesto úbohých  spoločensky absolútne neakceptovateľných osobných útokov.

Slovensko svojho času upútalo pozornosť spôsobom ako sa vysporiadalo s následkami ťažkej spoločenskej politickej a hospodárskej krízy a získalo si vo svete zaslúžený obdiv a rešpekt. Dnes priťahuje pozornosť  provinčným politickým kabaretom v štýle Kalinčiakovej Reštaurácie. Je najvyšší čas spamätať sa.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?