Parlamentné imelo

Autor: Ľubor Bystrický | 8.11.2011 o 9:10 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  763x

Láska hory prenáša. Láska k poslaneckému mandátu dokáže rovnaké divy. napríklad zázračnú premenu dlhoročného upätého konzervatívca na rozšafného voľnomyšlienkárskeho liberála.

Imelo pozná každý. Minimálne ako neodmysliteľnú súčasť  vianočnej výzdoby našich príbytkov. A predpokladám, že mnohým je známy aj sympatický zvyk, pôvodom z Anglicka,  vyčíhať si pod imelom  zaveseným pod stropom osobu  srdcu blízku a bozkom jej dať najavo svoju náklonnosť.  Menej romantickou, ale o to dôležitejšou skutočnosťou je fakt, že imelo biele (Viscum album) patrí medzi liečivé rastliny. Sušená droga je súčasťou  čajov a prípravkov  používaných pri liečbe  zvápenatených ciev a vysokého krvného tlaku. V prírode má prosto všetko svoj hlboký zmysel, a tak napriek skutočnosti , že imelo je typický parazit, žijúci v korunách stromov a čerpajúci životnú silu z ich životodarnej miazgy a na ich úkor , o zmysluplnosti jeho existencie  vo svetle spomenutých skutočností  zrejme nikto nepochybuje.

Slovenská politická scéna však zjavne poskytuje priaznivé podmienky pre existenciu a dlhodobé prežívanie inej odrody živočíšneho parazita z ríše druhu Homo sapiens- imela parlamentného .  Na rozdiel od už spomínaného krovia prežívajúceho v korunách stromov, osoh  a úžitok z neho je skôr diskutabilný, najmä pokiaľ ide o prospech a úžitok pre pospolité okolie.  Zmyslom jeho prežívania je samotná existencia jeho jednotlivých exemplárov, najlepšie, najradšej a čo najdlhšie na výslní politickej scény, samozrejme v podmienkach primerane nadštandardného materiálneho zabezpečenia bezstarostnej existencie. Pokiaľ ide o liečivé účinky, na rozdiel od predstaviteľa rastlinnej ríše krvný tlak neznižuje, skôr naopak, a ak možno hovoriť o blahodarných účinkoch, tak skôr v súvislosti s dodatočným vytriezvením z ilúzií u tých naivných voličov, ktorí svojimi prednostnými hlasmi umožnili transplantáciu príslušného parazita z chrbta hostiteľskej politickej strany do parlamentných lavíc.

Typické pre jedincov druhu imelo parlamentné je zoskupovanie sa do svojráznych politických ministrán, prežívajúcich  medzivolebné obdobie v stave politickej hibernácie. Celú svoju aktivitu sústreďujú na úporné hľadanie vhodného hostiteľa. Prisaté na ňom víťazne vtiahnu do poslaneckých lavíc, aby zázrakom ožili a v pozícii politických gigantov upútavali na seba pozornosť sústavnou exhibíciou svojej údajnej výnimočnej jedinečnosti.  Nezávislí na ničom a na nikom, okrem vlastného hypertrofovaného ega,  svojím pôsobením zbaveným schopnosti sebareflexie, v konečnom dôsledku prispievajú  k narastaniu miery chaosu a neistoty nielen na politickej scéne,  ale  následne v celej spoločnosti a k vytváraniu živnej pôdy pre nástup autoritatívnych populistických politických vodcov  k moci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?