Parlamentné imelo

Autor: Ľubor Bystrický | 8.11.2011 o 9:10 | Karma článku: 5,11 | Prečítané:  758x

Láska hory prenáša. Láska k poslaneckému mandátu dokáže rovnaké divy. napríklad zázračnú premenu dlhoročného upätého konzervatívca na rozšafného voľnomyšlienkárskeho liberála.

Imelo pozná každý. Minimálne ako neodmysliteľnú súčasť  vianočnej výzdoby našich príbytkov. A predpokladám, že mnohým je známy aj sympatický zvyk, pôvodom z Anglicka,  vyčíhať si pod imelom  zaveseným pod stropom osobu  srdcu blízku a bozkom jej dať najavo svoju náklonnosť.  Menej romantickou, ale o to dôležitejšou skutočnosťou je fakt, že imelo biele (Viscum album) patrí medzi liečivé rastliny. Sušená droga je súčasťou  čajov a prípravkov  používaných pri liečbe  zvápenatených ciev a vysokého krvného tlaku. V prírode má prosto všetko svoj hlboký zmysel, a tak napriek skutočnosti , že imelo je typický parazit, žijúci v korunách stromov a čerpajúci životnú silu z ich životodarnej miazgy a na ich úkor , o zmysluplnosti jeho existencie  vo svetle spomenutých skutočností  zrejme nikto nepochybuje.

Slovenská politická scéna však zjavne poskytuje priaznivé podmienky pre existenciu a dlhodobé prežívanie inej odrody živočíšneho parazita z ríše druhu Homo sapiens- imela parlamentného .  Na rozdiel od už spomínaného krovia prežívajúceho v korunách stromov, osoh  a úžitok z neho je skôr diskutabilný, najmä pokiaľ ide o prospech a úžitok pre pospolité okolie.  Zmyslom jeho prežívania je samotná existencia jeho jednotlivých exemplárov, najlepšie, najradšej a čo najdlhšie na výslní politickej scény, samozrejme v podmienkach primerane nadštandardného materiálneho zabezpečenia bezstarostnej existencie. Pokiaľ ide o liečivé účinky, na rozdiel od predstaviteľa rastlinnej ríše krvný tlak neznižuje, skôr naopak, a ak možno hovoriť o blahodarných účinkoch, tak skôr v súvislosti s dodatočným vytriezvením z ilúzií u tých naivných voličov, ktorí svojimi prednostnými hlasmi umožnili transplantáciu príslušného parazita z chrbta hostiteľskej politickej strany do parlamentných lavíc.

Typické pre jedincov druhu imelo parlamentné je zoskupovanie sa do svojráznych politických ministrán, prežívajúcich  medzivolebné obdobie v stave politickej hibernácie. Celú svoju aktivitu sústreďujú na úporné hľadanie vhodného hostiteľa. Prisaté na ňom víťazne vtiahnu do poslaneckých lavíc, aby zázrakom ožili a v pozícii politických gigantov upútavali na seba pozornosť sústavnou exhibíciou svojej údajnej výnimočnej jedinečnosti.  Nezávislí na ničom a na nikom, okrem vlastného hypertrofovaného ega,  svojím pôsobením zbaveným schopnosti sebareflexie, v konečnom dôsledku prispievajú  k narastaniu miery chaosu a neistoty nielen na politickej scéne,  ale  následne v celej spoločnosti a k vytváraniu živnej pôdy pre nástup autoritatívnych populistických politických vodcov  k moci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

KULTÚRA

Podivné príbehy a Instagram 19. storočia. Aký bol seriál 1890?

Historická detektívka sa pokúsila priniesť na obrazovky niečo iné.


Už ste čítali?