Cisárove nové šaty

Autor: Ľubor Bystrický | 13.1.2012 o 13:58 | Karma článku: 5,15 | Prečítané:  1011x

Pravica..ľavica..gorila. Dilema posledných dní a týždňov núti zamyslieť sa hlbšie nad otázkou, kam kráča Slovensko 22 rokov po Novembri 1989, a najmä ako sa dnešná realita vzdialila od ideálov, očakávaní a túžob, ktoré priviedli na novmebrové  námestia tisíce neznámych obyčajných ľudí, aby zažili zázračný okamih triumfu moci bezmocných.

Slovensko obchádza strašidlo. Šarapatilo tu síce už nejaký čas v utajení kolujúcich zoznamov a záznamov,  ktorých obsah bol známy iba podaktorým - poväčšine priamo postihnutým, ale teraz sa gorila zjavne  nespokojná s nedostatočnou pozornosťou širšej verejnosti na nás vyrútila priamo z Internetu. Nie preto, aby nás na smrť vyľakala, ale predovšetkým aby nás varovala, primäla k zamysleniu, čo nás možno čaká a neminie, ak budeme aj naďalej nevšímaví a ľahostajní k dianiu okolo nás a v nás, ak sa budeme starať iba o tú svoju povestnú guľôčku a starosť o stav vecí verejných si odbavíme raz za štyri roky vhodením lístka do volebnej urny a sústavným frflaním do piva medzi rovnako zmýšľajúcou permanentne znechutenou mlčiacou väčšinou.

Civilizovaná ľudská spoločnosť sa bez organizovaného hierarchického usporiadania nezaobíde. Jeho primeraný a stále sa  zdokonaľujúci inštitucionálny rámec tvorí jeden zo základných predpokladov optimálneho napredovania a vyváženého uspokojovania potrieb každého jej člena. Je aj predpokladom jej zdarného napredovania. Nástrojom na udržiavanie  funkčnosti tohto zložitého organizmu je moc. A tá môže, ako  nás učí stáročná skúsenosť,  nadobúdať rôzne formy, prejavy a s nimi súvisiace dôsledky a následky. Moc a túžba po nej je silným pudom,  ktorý je vlastný bez výnimky každému z nás. Je to zdroj nesmiernej sily a ako oheň je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Práve preto, a zistili to naši predkovia už pred stáročiami, potrebuje jasné, jednoznačné a všeobecne rešpektované pravidlá fungovania, pri regulovaní vzťahov v spoločnosti a pri udržiavaní zdravej a všeobecne prospešnej vyváženej rovnováhy protichodných záujmov jej jednotlivých zložiek.

 Deľba moci je prevenciou proti jej priveľkej koncentrácii do rúk mocichtivého jednotlivca či záujmovej skupiny, nech už sa nazýva politická strana, investičná skupina, finančné trhy, alebo akokoľvek inak.

Permanentná verejná kontrola moci je zárukou, že jej legitímni nositelia ľahšie odolajú pokušeniam zneužitia svojho dočasného postavenia.

Prísne sankcie za zneužitie platné pre každého bez výnimky a najmä ich nekompromisné a včasné uplatňovanie odradia mnohých od pokušenia.

Striktné obmedzenie počtu súčasne zastávaných funkcií a doby ich výkonu pre každého je zárukou, že nikto nezapustí korene dostatočne hlboko do živnej pôdy plodiacej korupciu a kmotrovské maniere klientelizmu, nielen v politike.

Silná a neochvejná verejná mienka odmietajúca akékoľvek prejavy zneužívania moci pre osobný, či skupinový prospech je významným inštrumentom prevencie.

Rozvinutá občianska spoločnosť postavená na silných základoch tisícov dobrovoľných zoskupení a záujmových skupín slobodných, sebavedomých a zodpovedných občanov je hrádzou, ktorá odolá náporu akýchkoľvek pokusov rozvrátiť jej duchovnú a materiálnu podstatu.

 Kde to všetko viac menej dobre funguje? Tam, kde je suverénom spoločnosti slobodný zodpovedný  občan a štát zo svojimi inštitúciami mu slúži. Tam, kde tisíce dobrovoľných občianskych združení vyvíjajú svoje aktivity v rozmanitých oblastiach a kde sa predstavitelia občianskej spoločnosti dokážu svorne a jednotne svojich práv sústavne, bdelo a neochvejne domáhať.

Tak ako zvolanie malého chlapca v rozprávke H.Ch. Andersena, že cisár je nahý, aj odhalenia v spise Gorila snáď pomôžu mnohým precitnúť z vlastnej apatickej ľahostajnosti a pozrieť sa pravde do očí. A položiť si otázku, aké Slovensko tu chceme mať.  

Žijú medzi nami tí, ktorých si pamätáme z tribún novembrových námestí. Ale aj iní, čo sa celkom nedávno zapísali do povedomia ako predstavitelia tej slušnejšej tváre Slovenska. Čo keby zanechali pokusy o sólo jazdy na scéne súčasného politického kabaretu a spomenuli si na motto novembra 1989 - v jednote je sila?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?