Ako ďalej na Gorilu?

Autor: Ľubor Bystrický | 8.2.2012 o 9:10 | Karma článku: 8,54 | Prečítané:  843x

Prekvapivo masová reakcia verejnosti na spontánne organizovaný protest proti prerastaniu korupcie a klientelizmu do politiky, zaskočila zjavne mnohých, vrátane samotnýchorganizátorov protestu

Tých navyše postavila pred dilemu ako ďalej zúročiť neočakávane rýchlo nadobudnutý  kredit značnej časti verejnosti.

Zverejnenie spisu Gorila sa  stalo tou povestnou poslednou kvapkou v pohári trpezlivého a apatického prijímania tristnej a bezútešnej reality. Slovensku vládne oligarchia. A o tej sa už Platón vyjadril nie veľmi lichotivo. Považoval ju za druhú najhoršiu formu vlády. Horšia je už iba ochlokracia - vláda zberby. Jej názornú ukážku predviedla vzorka luzy v mrazivý februárový piatkový večer pred parlamentom. A tiež predviedla, ako to tu môže o pár rokov vyzerať, ak sa nespamätáme.

Vďaka tým niekoľkým mladým ľuďom, ktorí s naivnou úprimnosťou neskazených duší dali do pohybu lavínu. Mali by sme im byť nielen vďační, ale predovšetkým nápomocní, ak o to budú stáť. A uvedomiť si pri posudzovaní ich predstáv o fungovaní sveta, že sú zrkadlom doby, v ktorej vyrastali, obrazom toho, aké hodnoty v nej vládli, aké kvalitné poznanie a orientáciu vo svete ideí sme im poskytli my, skôr narodení.

Prvý a nie bezvýznamný úspech dosiahli zhodou okolností práve v deň konania celoslovenských mítingov.

Náhle precitnutie poslancov Národnej rady a ich jednohlasné zrieknutie sa zatiaľ iba priestupkovej imunity nebolo ničím iným, iba sklonením sa - aj keď nedobrovoľným - pred silou očakávaného masívneho prejavu verejnej mienky. A samozrejme prejavom pudu sebazáchovy v očakávaní nastávajúcich predčasných volieb.

Účinne fungujúca verejná mienka je sila, ktorá drží vo vyspelej civilizovanej spoločnosti na uzde pokusy o úspešné úlety mocichtivých. Trpezlivé a neúprosné budovanie občianskej spoločnosti je jej základom. Malo by byť aj základným motívom a cieľom iniciátorov protestov v ich ďalšom snažení a o nápravu súčasného stavu spravovania vecí verejných. Je to však beh na dlhé trate.

Problémy nevyrieši ani abdikácia zopár politických lídrov, ani posunutie termínu predčasných volieb o niekoľko mesiacov. V tejto súvislosti by som rád pripomenul, že nie všetci  súčasní politici sú skorumpovaní darebáci, a že politická scéna zahŕňa aj stovky a tisíce miestnych, mestských a župných volených samospráv, pre nápravu vecí rovnako dôležitých ako parlament na Vodnom vrchu, ktoré sú navyše tou najlepšou prípravkou pre vstup do „veľkej" politiky.

 Občianska spoločnosť pomaly zapúšťa svoje korene aj  na Slovensku. Pozná aj svojich tribúnov a nespochybniteľných predstaviteľov. Samozrejme v nablýskanom mediálnom pseudo svete slaboduchých celebrít ich nenájdete.

 Jednou z takýchto osobností  je pán Tom Nicholson. Jeho príhovor na piatkovom stretnutí, hlbokými myšlienkami a empatiou predchnuté posolstvo, by sa mal stať manifestom hnutia za mravnú očistu spoločnosti Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.

ŠPORT

Od hladu zabíjal prakom holuby, Alves pokoril legendu za pár sekúnd

Futbal vám prinesie len žiarlivosť, pokrytectvo a falošných priateľov, tvrdí obranca Juventusu Dani Alves.


Už ste čítali?