Keď pohár pretčie

Autor: Ľubor Bystrický | 25.11.2013 o 14:11 | (upravené 26.5.2014 o 13:09) Karma článku: 18,65 | Prečítané:  1023x

Tak máme po župných voľbách, pani Mülerová, a Slovensko opäť raz svieti v titulkoch svetových médií. Ale na fotografii v denníku Washington Post nehviezdi premiér potriasajúci si v Oválnej pracovni rukou s prezidentom Obamom, ale fúzkatý mladík v kanadách a povedomej rovnošate.  

 

 

 

Vraj neonacista a nový župan. Skvelé sústo pre senzácie chtivé médiá. Demokracia utrpela zdrvujúcu porážku, Slovensko sa rúti do záhuby, politici si trhajú vlasy - navzájom, politológovia zvestujú pochmúrne vyhliadky.

 

Čo sa vlastne stalo? To sme skutočne ochotní uveriť, že za necelé dva týždne medzi prvým a druhým kolom volieb päťdesiattisíc voličov zahorelo neodolateľnou náklonnosťou k pohrobkom führera? Voličov - obyvateľov kraja, v ktorom na každom kroku pripomínajú nespočetné pamätníky najsvetlejšie chvíle novodobej histórie Slovenska. Všetko je inak, povedal by starý rabín.

 

Skúsme sa pozrieť triezvo na šokujúci výsledok volieb. Vlastne dva výsledky. Jeden z Bystrice, druhý z Bratislavy. Ktože to dostal parádny výprask ? Prominentní kandidáti vládnucej strany. Podpredseda a jedna pani Monika. A čo majú spoločné? Áno, tušíte správne, kreslo v Európskom parlamente. Ale to im nestačí. Jedno kreslo je málo.

Veď napríklad, pán podpredseda už zvládol sedieť na dvoch. Naraz v Bruseli aj v Bystrici. Dobre platených. A to všetko v kraji, kde nezamestnanosť dlhodobo láme rekordy a väčšina ľudí žije z ruky do úst.

Z našich ľudových rozprávok poznáme bájne príšery - trojhlavých drakov. Dnes ich nahrádzajú novodobé bájne bytosti - namiesto troch a viac hláv majú tri a viac zadkov. A nimi zahrievajú súčasne viaceré stoličky. Hotoví renesanční géniovia, schopní zvládnuť denne ľavou zadnou tri, štyri náročné funkcie, vyžadujúce si plnohodnotné nasadenie celého človeka. Ktože sú to títo výnimoční ľudia? Nezasvätený by sa naivne domnieval, že pred vstupom do politiky stihli získať niekoľko Nobelových cien za prevratné objavy. Skutočnosť je však oveľa skromnejšia. A tak, keď neuspejú, môžu za to zlovoľné sprisahanecké zoskupenia a možno aj štyri ročné obdobia, či Antikrist. A namiesto úprimnej sebareflexie sme po oznámení výsledkov volieb v  priamom televíznom prenose svedkami paranoidného blúznenia.

 

Takže, zhrnuté a podčiarknuté. Trocha úprimného pohľadu do zrkadla by nezaškodilo, naši milí vyvolení. Pretože inak prídu ďalšie trpké precitnutia. Pretože ako vraví ľudová múdrosť -komu niet rady, tomu niet pomoci.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?