Keď pohár pretčie

Autor: Ľubor Bystrický | 25.11.2013 o 14:11 | (upravené 26.5.2014 o 13:09) Karma článku: 18,65 | Prečítané:  995x

Tak máme po župných voľbách, pani Mülerová, a Slovensko opäť raz svieti v titulkoch svetových médií. Ale na fotografii v denníku Washington Post nehviezdi premiér potriasajúci si v Oválnej pracovni rukou s prezidentom Obamom, ale fúzkatý mladík v kanadách a povedomej rovnošate.  

 

 

 

Vraj neonacista a nový župan. Skvelé sústo pre senzácie chtivé médiá. Demokracia utrpela zdrvujúcu porážku, Slovensko sa rúti do záhuby, politici si trhajú vlasy - navzájom, politológovia zvestujú pochmúrne vyhliadky.

 

Čo sa vlastne stalo? To sme skutočne ochotní uveriť, že za necelé dva týždne medzi prvým a druhým kolom volieb päťdesiattisíc voličov zahorelo neodolateľnou náklonnosťou k pohrobkom führera? Voličov - obyvateľov kraja, v ktorom na každom kroku pripomínajú nespočetné pamätníky najsvetlejšie chvíle novodobej histórie Slovenska. Všetko je inak, povedal by starý rabín.

 

Skúsme sa pozrieť triezvo na šokujúci výsledok volieb. Vlastne dva výsledky. Jeden z Bystrice, druhý z Bratislavy. Ktože to dostal parádny výprask ? Prominentní kandidáti vládnucej strany. Podpredseda a jedna pani Monika. A čo majú spoločné? Áno, tušíte správne, kreslo v Európskom parlamente. Ale to im nestačí. Jedno kreslo je málo.

Veď napríklad, pán podpredseda už zvládol sedieť na dvoch. Naraz v Bruseli aj v Bystrici. Dobre platených. A to všetko v kraji, kde nezamestnanosť dlhodobo láme rekordy a väčšina ľudí žije z ruky do úst.

Z našich ľudových rozprávok poznáme bájne príšery - trojhlavých drakov. Dnes ich nahrádzajú novodobé bájne bytosti - namiesto troch a viac hláv majú tri a viac zadkov. A nimi zahrievajú súčasne viaceré stoličky. Hotoví renesanční géniovia, schopní zvládnuť denne ľavou zadnou tri, štyri náročné funkcie, vyžadujúce si plnohodnotné nasadenie celého človeka. Ktože sú to títo výnimoční ľudia? Nezasvätený by sa naivne domnieval, že pred vstupom do politiky stihli získať niekoľko Nobelových cien za prevratné objavy. Skutočnosť je však oveľa skromnejšia. A tak, keď neuspejú, môžu za to zlovoľné sprisahanecké zoskupenia a možno aj štyri ročné obdobia, či Antikrist. A namiesto úprimnej sebareflexie sme po oznámení výsledkov volieb v  priamom televíznom prenose svedkami paranoidného blúznenia.

 

Takže, zhrnuté a podčiarknuté. Trocha úprimného pohľadu do zrkadla by nezaškodilo, naši milí vyvolení. Pretože inak prídu ďalšie trpké precitnutia. Pretože ako vraví ľudová múdrosť -komu niet rady, tomu niet pomoci.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.

ŠPORT

Od hladu zabíjal prakom holuby, Alves pokoril legendu za pár sekúnd

Futbal vám prinesie len žiarlivosť, pokrytectvo a falošných priateľov, tvrdí obranca Juventusu Dani Alves.


Už ste čítali?