Sovietsky zväz večne živý

Autor: Ľubor Bystrický | 4.3.2014 o 13:31 | Karma článku: 13,22 | Prečítané:  1084x

Legitímne prejavená a legálne potvrdená vôľa väčšiny je vládny prevrat. Vojenský vpád na územie suverénneho štátu bez vypovedania vojny je oprávneným krokom na ochranu vlastných občanov. Toľko dnes Vladimír Putin na tlačovej konferencii.

Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila. Tak znejú ústredné slogany Strany v svetoznámej Orwellovej vízii „1984“. George Orwell ju napísal v roku 1948, nepochybne inšpirovaný realitou života v Stalinovom Sovietskom zväze, ktorý predtým navštívil. Vnímavému Georgovi bolo už vtedy všetko jasné. Mnohým trvalo precitnutie z ilúzie o krajine : „ Kde zítra znamená již včera“, omnoho dlhšie. U nás minimálne do augusta 1968. A podaktorým možno svitne až teraz, po zdanlivo absurdnom vývoji udalostí posledných dní na Kryme. Veď nie všetci to zažili. Ako cez kopirák. Pozývacie listy odovzdané trebárs na záchode, vojenské cvičenia na hraniciach a zákerný vpád do spriatelenej krajiny, najlepšie v noci, a potom absurdné argumenty na obhajobu neobhájiteľného. A o čo tu vlastne ide? Nič nové pod slnkom. Povedal nám to jeden mladý muž vítajúci ruských vojakov v Simferopole. Chce obnovu Sovietského zväzu a Sovietsky zväz, to je dnes Rusko. Bodka, začem bukvy, vsjo jasno! Snáď sa rozjasní v mnohých hlavách.

Ešte sa nám pred očami mihajú pôsobivé obrázky z megalomanského projektu zvaného zimné olympijské hry v Soči. Ohurujúca šou. Spokojnosťou žiariaci Vladimír Putin. A donekonečna znejúca ruská hymna. Vlastne sovietska. Hudba pôvodná, len text sa zmenil. Ale my, čo sme sa v škole povinne učili ruštinu si snáď ešte spomenieme na pôvodný text od toho istého autora Sergeja Michakova. Malá ukážka pre pripomenutie:

„ Sojuz nerušimyj respublik svobodnych, splotila na veky velikaja Rus. Da zdravstvujet sozdannyj z vole narodov jedinyj mogučij Sovjetskij Sojuz- Nerozborný zväz slobodných republík spojila na veky veľká Rus. Nech žije vytvorený z vôle národov, jediný mohutný Sovietsky zväz.“

A o to ide. Trebárs po kúskoch, ako v Gruzínsku, Modavsku a teraz na Ukrajine. Jediné, čo sa trolilinku zmenilo od čias cárov, Stalina, Brežneva je ruská spoločnosť. Už to nie je jednoliate beztvaré stádo. Pozvoľna a veľmi pomaly sa pretvára. Tú je potrebné povzbudzovať a podporovať v jej úsilí o premenu Ruska na modernú demokratickú spoločnosť. Vladimír Putin do nej nepatrí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan skončil v záverečnej etape na Tour Down Under tretí a vyhral bodovaciu súťaž

V etape triumfoval André Greipel, celkovým víťazom sa stal Daryl Impey.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?