Sovietsky zväz večne živý

Autor: Ľubor Bystrický | 4.3.2014 o 13:31 | Karma článku: 13,22 | Prečítané:  1088x

Legitímne prejavená a legálne potvrdená vôľa väčšiny je vládny prevrat. Vojenský vpád na územie suverénneho štátu bez vypovedania vojny je oprávneným krokom na ochranu vlastných občanov. Toľko dnes Vladimír Putin na tlačovej konferencii.

Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila. Tak znejú ústredné slogany Strany v svetoznámej Orwellovej vízii „1984“. George Orwell ju napísal v roku 1948, nepochybne inšpirovaný realitou života v Stalinovom Sovietskom zväze, ktorý predtým navštívil. Vnímavému Georgovi bolo už vtedy všetko jasné. Mnohým trvalo precitnutie z ilúzie o krajine : „ Kde zítra znamená již včera“, omnoho dlhšie. U nás minimálne do augusta 1968. A podaktorým možno svitne až teraz, po zdanlivo absurdnom vývoji udalostí posledných dní na Kryme. Veď nie všetci to zažili. Ako cez kopirák. Pozývacie listy odovzdané trebárs na záchode, vojenské cvičenia na hraniciach a zákerný vpád do spriatelenej krajiny, najlepšie v noci, a potom absurdné argumenty na obhajobu neobhájiteľného. A o čo tu vlastne ide? Nič nové pod slnkom. Povedal nám to jeden mladý muž vítajúci ruských vojakov v Simferopole. Chce obnovu Sovietského zväzu a Sovietsky zväz, to je dnes Rusko. Bodka, začem bukvy, vsjo jasno! Snáď sa rozjasní v mnohých hlavách.

Ešte sa nám pred očami mihajú pôsobivé obrázky z megalomanského projektu zvaného zimné olympijské hry v Soči. Ohurujúca šou. Spokojnosťou žiariaci Vladimír Putin. A donekonečna znejúca ruská hymna. Vlastne sovietska. Hudba pôvodná, len text sa zmenil. Ale my, čo sme sa v škole povinne učili ruštinu si snáď ešte spomenieme na pôvodný text od toho istého autora Sergeja Michakova. Malá ukážka pre pripomenutie:

„ Sojuz nerušimyj respublik svobodnych, splotila na veky velikaja Rus. Da zdravstvujet sozdannyj z vole narodov jedinyj mogučij Sovjetskij Sojuz- Nerozborný zväz slobodných republík spojila na veky veľká Rus. Nech žije vytvorený z vôle národov, jediný mohutný Sovietsky zväz.“

A o to ide. Trebárs po kúskoch, ako v Gruzínsku, Modavsku a teraz na Ukrajine. Jediné, čo sa trolilinku zmenilo od čias cárov, Stalina, Brežneva je ruská spoločnosť. Už to nie je jednoliate beztvaré stádo. Pozvoľna a veľmi pomaly sa pretvára. Tú je potrebné povzbudzovať a podporovať v jej úsilí o premenu Ruska na modernú demokratickú spoločnosť. Vladimír Putin do nej nepatrí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majetok manželky šéfa protikorupčnej polície preverí prokuratúra

Manželka policajného funkcionára spoluvlastní nákupnú pasáž za 45 miliónov eur a pôsobí vo firme Zoroslava Kollára a Norberta Bödöra.

KOMENTÁRE

Zoznámte sa, na scénu prichádza Fico IV

Divoký sen opozície o predčasných voľbách zostane nenaplnený.


Už ste čítali?