Bezútešná ľahkosť bytia

Autor: Ľubor Bystrický | 25.5.2015 o 13:14 | Karma článku: 8,01 | Prečítané:  366x

Česko – Slovensko má talent a Slovensko má navyše nového šéfa NKÚ. Nekonečný príbeh meniaci sa postupne na frašku, vyvrcholil náhle vďaka nečakanej rošáde v podaní parlamentných matadorov.

Šou ako šou, povedia si mnohí, hoci viacerí namietajú, že tá z televíznych štúdií pôsobí  napriek uvrieskanej a nablýskanej  pseudozábave  oveľa dôveryhodnejšie   ako amatérska verzia v podaní  ochotníckeho súboru z estrádnej haly na Vodnom vrchu.

Účel svätí prostriedky, najmä v krajine kde je všetko inak, než by sa na prvý pohľad  nezasvätenému pozorovateľovi  .

Kontrolný úrad má nového šéfa, určite vybrali toho najlepšieho. Veď sa nepochybne osvedčil. Muž na univerzálne použitie, od otca spoluzakladateľa, poslanca, primátora, šéfa tajnej služby až po prevádzkara lyžiarskeho  vleku. Zapadne do kolektívu neúnavných zberačov funkcií a mastných hrncov, najradšej  sediacich jedným zadkom pohodlne na viacerých teplých stoličkách súčasne.

Vraj už teraz štátostrana ovládne úplne všetko, kričia zdesené mnohí. Omyl priatelia. Žiadna strana ani hnutie. To sú len také naše milé, malé schránkové firmy. Ich skutočných vlastníkov a koncových užívateľov benefitov, ako sa vraví, nie je ťažké vypátrať, ale načo. Bolo by nám to figu borovú platné. Za súčasných pomerov.

Tie sa asi tak ľahko nezmenia. Aspoň pokiaľ sa bude držať na výslní garnitúra volených (vraj) zástupcov ľudu, ktorej jednotlivé ukážkové exempláre už úspešne vegetujú na výslní vyše štvrťstoročie. Nebohí komunistickí pohlavári blednú v hroboch závisťou, do akej absurdnej dokonalosti sa dá dotiahnuť  fakticky neobmedzená a prakticky nekontrolovateľná moc v podmienkach formálne slobodnej demokratickej spoločnosti.  Žiadne krvavé revolúcie. Len treba postupne a trpezlivo prikladať tehličku k tehličke s cieľom vybudovať si nezdolnú baštu.

Pre pripomenutie tým, čo majú menej ako štyridsať. Začal to blahej pamäti  otec vlasti Vladimír. Keď mu začalo prihárať, rozkúskoval chytro Slovensko na desiatky pašalikov- miniokresov pre svojich verných vazalov. Zároveň zmrzačeným volebným zákonom vytvoril z celého Slovenska jeden volebný obvod,  vďaka čomu  sa skoncentrovala všetka moc do straníckych centrál a z volebných kandidátok sa pre voliča stala mačka vo vreci. Vtedajšia zázračne spojená opozícia sa zastrájala, že to po víťazných voľbách zmení, a aj vďaka tomu uspela. Nezmenila nič, pretože rýchlo zistila, že jej takýto stav vecí vyhovuje. Naopak tento inštitucionálny model oslabovania občianskeho charakteru štátu a zvyšovania miery spoločenskej entropie  postupne vylepšovala. Impotentnými zákonmi o kontrole financovania politických strán, majetkových priznaní verejných činiteľov, tolerovaním rozkladných procesov v justícii,  až po neefektívny výkon kontroly dodržiavania  toho čomu sa vraví vláda zákona.

Platón  popísal päť foriem vlády. Druhou najhoršou podľa neho je vláda oligarchie. Po nej nasleduje už len ochlokracia, vláda zberby, pustošiaceho davu, ktorý sa dá do pohybu, keď pohár trpezlivosti pretečie.

Napriek všetkému, na Slovensku stále žije mnoho angažovaných ľudí, ktorým nie je  ľahostajný stav vecí a osud - nielen vlastný, ale ani osud tejto krajiny. Prejavujú sa denne svojimi aktivitami, drobnou prácou  na všeobecný prospech v rozmanitých občianskych združeniach, záujmových zoskupeniach, mimovládnych organizáciách, neúnavne zápasia s čoraz drzejšími prejavmi arogancie moci.  Sú skutočnými  zárodočnými bunkami občianskej spoločnosti a prirodzeným prostredím, z ktorého by mali vzísť budúci predstavitelia dôveryhodnej politickej elity.

Vytvárajú to, čo svojho času nazvali sociológovia ostrovčekmi pozitívnej deviácie. Je načase, aby sa osamelé ostrovčeky  začali spájať  ponad zatuchnuté stojaté vody nehybnej spoločnosti. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štát plánuje otvoriť trh s online hazardom. Vyhovovalo by to najmä Pente, tvrdia aktivisti

Nový zákon podľa stávkarov pomôže proti nelegálnemu hazardu.

DOBRE RÁNO

Dobré ráno: Súd mu vymeral 12 rokov, chce sa stať primátorom

Ako sa u nás robí komunálna politika.


Už ste čítali?