Dva roky prázdnin

Autor: Ľubor Bystrický | 25.1.2016 o 9:48 | Karma článku: 3,34 | Prečítané:  645x

Lekár, učiteľ, zdravotná sestra. Tri profesie. Viac ako zamestnania- povolania. Vykonávať by ich mal iba človek povolaný, ten čo si s plnou vážnosťou a zodpovednosťou vyberá svoju celoživotnú profesionálnu dráhu.

Dráhu predurčujúcu nielen jeho pracovné zameranie, ale aj spoločenské postavenie a prestíž.

Spoločnosť by naopak mala s plnou vážnosťou dbať o to, aby sociálny status a podmienky existencie predstaviteľov týchto profesií nevyvolávali pochybnosti  o zmysluplnosti  vlastnej voľby, pretože ak oni prestanú pracovať, týka sa to bytostne nás všetkých.

Najpopulárnejšie knihy môjho detstva  nenapísala pani Rowlingová, ale Jules Verne. Dobrodružné príbehy rozjasňovali svet detskej fantázie a navyše prinášali pridanú hodnotu, nevtieravé presvedčivé ponaučenia o sile priateľstva, spolupatričnosti, odvahe,  statočnosti, ale aj o rozvahe a zodpovednosti.

Takým bol aj príbeh o skupine spolužiakov, ktorí sa chystali na výlet loďou. Z niekoľko dňového dobrodružstva sa zhodou okolností stal dvojročný nedobrovoľný pobyt na opustenom ostrove. Chlapci a mládenci odkázaní sami na seba však  bez dozoru dospelých nezdiveli ani nespustli, ale naopak, s vedomím vzájomnej odkázanosti, dozreli a dospeli, pretože spoznali skutočnú esenciu slobody- zodpovednú voľbu.

Argumenty a fakty prezentované  iniciatívou učiteľov, ktorým došla trpezlivosť sú nespochybniteľné. Ich rozhorčenie a hnev pochopiteľné. Rozhodli sa konať. Obávam sa však, že si dostatočne neuvedomujú následky svojej voľby.  V ich konaní postrádam to, čím sa vyznačovali hrdinovia románu J. Vernea. Schopnosť zodpovednej voľby.

Milí učitelia, vaše rozhodnutie zasiahne do života tisícov ľudí, nielen rodičov , žiakov, študentov. Mimochodom, zamysleli ste nad tým ako doženiete zameškané? Po večeroch, cez víkendy, na úkor osobného voľna, svojho aj vašich žiakov?

 Chystaný štrajk spôsobí mnohým vážne starosti a komplikácie. Mnohým, s výnimkou tých voči ktorým je váš oprávnený hnev nasmerovaný. Tých sa vôbec nedotkne. V sobotu vám to jasne a stručne odkázal premiér. Obávam sa, že vaše odhodlanie a nazhromaždený kapitál napokon vyprchá  bez očakávaného účinku. Pretože nielen úmysel a obsah je dôležitý, ale aj forma a načasovanie akcie.

Premýšľam, čo by som robil na vašom mieste. Samozrejme, tiež by som sa snažil upútať pozornosť verejnosti, ale najmä získať si jej jednoznačnú a masovú podporu. A možno by som namiesto štrajku zvolil inú metódu. Trebárs petíciu, so všetkými vašimi oprávnenými požiadavkami adresovanú tým, ktorých sa to týka. Je vás vraj vyše jedenásťtisíc. Ak by každý zozbieral len desať podpisov získali by ste silu, ktorá by rozhýbala nielen súčasnú vládu a parlament.  Rád vám ju podpíšem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.


Už ste čítali?