Cap záhradníkom

Autor: Ľubor Bystrický | 6.5.2016 o 13:08 | Karma článku: 6,94 | Prečítané:  2720x

Podľa zakladajúcich zmlúv EÚ, je Európska komisia výkonným, iniciatívnym a správnym orgánom Únie. Medzi jej hlavné kompetencie patrí kontrola plnenia zmlúv o zriadení EÚ.

Komisia  navrhuje  Rade ministrov opatrenia v záujme realizácie komunitárnej politiky.

Vychádzajúc z napísaného, človek by sa domnieval,  že táto vrcholná inštitúcia bude vo dne v noci do roztrhania  tela konať to najlepšie na prospech Únie a jej občanov.   Bdieť nad dodržiavaním zmlúv,bezodkladne konať pri  každom zistení ich nedodržiavania a volať nekompromisne vinníkov na zodpovednosť. Navrhovať Rade a parlamentu zmysluplné riešenia problémov.

To, čo v poslednom čase  vychádza z kuchyne pána Junckera a jeho partie, vyvoláva vážne pochybnosti o tom, či vôbec členovia komisie čítali zakladajúce zmluvy. Slabšie povahy by sa mohli domnievať, že súčasná komisia nevznikla na základe nominácie  predstaviteľmi  členských štátov a schvaľovacím procesom v Európskom parlamente, ale je výsledkom zlovoľného komplotu tajnej lóže kazisvetov, ktorí si zaumienili rozvrátiť a zničiť Európsku úniu. S prihliadnutím na počínanie EK v kauze utečenecká kríza, nezdá sa byť táto predstava až taká šialená.

Pripomeňme si sled udalostí a s nim súvisiacich aktivít EK za posledné necelé dva roky.  Dramatické zábery z talianskeho ostrova Lampedusa  so stovkami utečencov a následnými apelmi talianskych predstaviteľov na partnerov  so žiadosťou o pomoc.  Odpoveď nemeckého ministra vnútra bola príznačná. Taliani si musia dať rady sami.  EK nereagovala vôbec. Potom sa začala vzdúvať utečenecká vlna cez Grécko. V čase, keď Gréci bojovali o záchranný balík pre svoju permanentne krachujúcu ekonomiku pohrozili, že ak nedostanú pomoc, začnú púšťať migrantov do EÚ. Bez kontroly. S vedomím porušenia Schengenskej zmluvy a Dublinského dohovoru.

Bdelá komisia  nič nepočula ani nevidela. Vlna sa začala valiť nezadržateľným tempom povzbudená ľahkovážnou pozvánkou tety Angely.  Čo na to komisia? Nič. Tak si začal každý pomáhať ako vedel.  Maďari postavili plot a stali sa čiernou ovcou.  Dnes už nie sú. Ploty stoja všade. Kto čakal, že sa začnú riešiť príčiny nedočkal sa. Prišiel nezmyselný nápad s kvótami. Ako dopadol vieme všetci. V štandardne fungujúcej demokratickej spoločnosti by po takomto fiasku nasledovala rezignácia zodpovedných. Lenže EK nie je štandardnou vládou štandardného  štátu. Namiesto  očakávaného návrhu racionálnych riešení navrhuje  pokuty a sankcie. Ale nie pre porušovateľov zmlúv.

 A k tomu na dôvažok ukážka bezbrehého oportuniznu,  ktorým sa bohužiaľ  západoeurópska politika nelichotivo vyznačuje minimálne posledných sto rokov. Zrušenie vízovej povinnosti Turecku, bez dodržania dohodnutých kritérií. Zdá sa, že jediný argument, ktorému EK rozumie je diktát sily. A sama ho rada používa.

Našinec, ktorý už čosi zažil, si aspoň s úľavou pomyslí, ešte šťastie, že Európska komisia nemá k dispozícii tankové divízie.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.

ŠPORT

Od hladu zabíjal prakom holuby, Alves pokoril legendu za pár sekúnd

Futbal vám prinesie len žiarlivosť, pokrytectvo a falošných priateľov, tvrdí obranca Juventusu Dani Alves.


Už ste čítali?