Morálna dilema Roberta F.

Autor: Ľubor Bystrický | 24.11.2016 o 13:19 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  1378x

Je to už dvadsaťdva rokov. A niekoľko týždňov.  Šedivý novembrový deň.  Rovnako sivý a bezútešný ako nálada v krajine pod Tatrami

 

Je to už dvadsaťdva rokov. A niekoľko týždňov.  Šedivý novembrový deň.  Rovnako sivý a bezútešný ako nálada v krajine pod Tatrami.

Po triumfálnom víťazstve v predčasných voľbách sa vracajú k moci opäť tí, ktorých pustošivé vyčíňanie  dočasne prerušila  dočasne nerozhádaná opozícia.

Na  Hradnom kopci sa schádza parlamentná väčšina na svoje nočné zasadanie.  Zúčtovať  s neprajníkmi, zapredancami a zradcami  v duchu gottwaldovského hesla : „ Kto nejde s nami ide proti nám!“.  Rozkokošená koaličná osemdesiatka sa vyžíva. Má to ľahké. Ustráchaná opozícia z parlamentu  zdúchla. Takmer do nohy. Zostal iba jeden. Čerstvý tridsiatnik.  Mladý s hlavou plnou ideálov, bude celú noc čeliť nadávkam, urážkam a posmeškom. Pokojne a márne argumentovať, presviedčať tých, čo majú hluché uši a oči zaslepené opojením vlastnou mocou a túžbou po pomste.

Ráno príde bledý a unavený na Gunduličovu ulicu, podeliť sa so svojimi zážitkami a životnou skúsenosťou.  Všetci ticho sedia a počúvajú s rastúcim pocitom rešpektu voči mladíkovi, čo to schytal aj za nich. Podaktorých sa zmocňuje pocit, že pred nimi stojí politik z rodu štátnikov.

Život ide ďalej a náš mládenec sa úspešne posúva po kariérnom rebríčku.  Dozrel a dospel.  Už nemá hlavu plnú ideálov. Zapĺňa ju čím ďalej tým viac túžba. Jediná a neodolateľná. Túžba po moci. A je pre ňu ochotný urobiť všetko, tak ako povestný doktor Faust.  Dá sa do služieb šamanovi čo vie vyrobiť z čistej vody kokakolu a ďalším výrobcom vlastného šťastia na cudzí účet.

Napokon sa po dvanástich rokoch spojí  s tými, čo ho v onú parlamentnú noc opľúvali. Cesta do pekla je vydláždená. Stane sa jedným z nich. Uráža, opľúva  a klame. Napokon poníži  dievčinu, čo mu pripomenula vlastný obraz s pred takmer štvrťstoročia.

Keby bolo možné vrátiť sa do minulosti, ako by asi  reagoval  mladý  Robert  na  karikatúru statného päťdesiatnika v krivom zrkadle premárneného času?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?