Morálna dilema Roberta F.

Autor: Ľubor Bystrický | 24.11.2016 o 13:19 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  1322x

Je to už dvadsaťdva rokov. A niekoľko týždňov.  Šedivý novembrový deň.  Rovnako sivý a bezútešný ako nálada v krajine pod Tatrami

 

Je to už dvadsaťdva rokov. A niekoľko týždňov.  Šedivý novembrový deň.  Rovnako sivý a bezútešný ako nálada v krajine pod Tatrami.

Po triumfálnom víťazstve v predčasných voľbách sa vracajú k moci opäť tí, ktorých pustošivé vyčíňanie  dočasne prerušila  dočasne nerozhádaná opozícia.

Na  Hradnom kopci sa schádza parlamentná väčšina na svoje nočné zasadanie.  Zúčtovať  s neprajníkmi, zapredancami a zradcami  v duchu gottwaldovského hesla : „ Kto nejde s nami ide proti nám!“.  Rozkokošená koaličná osemdesiatka sa vyžíva. Má to ľahké. Ustráchaná opozícia z parlamentu  zdúchla. Takmer do nohy. Zostal iba jeden. Čerstvý tridsiatnik.  Mladý s hlavou plnou ideálov, bude celú noc čeliť nadávkam, urážkam a posmeškom. Pokojne a márne argumentovať, presviedčať tých, čo majú hluché uši a oči zaslepené opojením vlastnou mocou a túžbou po pomste.

Ráno príde bledý a unavený na Gunduličovu ulicu, podeliť sa so svojimi zážitkami a životnou skúsenosťou.  Všetci ticho sedia a počúvajú s rastúcim pocitom rešpektu voči mladíkovi, čo to schytal aj za nich. Podaktorých sa zmocňuje pocit, že pred nimi stojí politik z rodu štátnikov.

Život ide ďalej a náš mládenec sa úspešne posúva po kariérnom rebríčku.  Dozrel a dospel.  Už nemá hlavu plnú ideálov. Zapĺňa ju čím ďalej tým viac túžba. Jediná a neodolateľná. Túžba po moci. A je pre ňu ochotný urobiť všetko, tak ako povestný doktor Faust.  Dá sa do služieb šamanovi čo vie vyrobiť z čistej vody kokakolu a ďalším výrobcom vlastného šťastia na cudzí účet.

Napokon sa po dvanástich rokoch spojí  s tými, čo ho v onú parlamentnú noc opľúvali. Cesta do pekla je vydláždená. Stane sa jedným z nich. Uráža, opľúva  a klame. Napokon poníži  dievčinu, čo mu pripomenula vlastný obraz s pred takmer štvrťstoročia.

Keby bolo možné vrátiť sa do minulosti, ako by asi  reagoval  mladý  Robert  na  karikatúru statného päťdesiatnika v krivom zrkadle premárneného času?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ANALÝZA

Mayová prežila ďalšiu skúšku, no súboj štyroch sa nekončí

Premiérka musí sľubovať, ale nemá kam uhnúť.

Komentár Zuzany Kepplovej

Prečo sa Šufliarsky ponáhľal vysvetľovať

Svoj spoločenský vplyv v tomto štáte si odmeriate vzdialenosťou od Kočnera.


Už ste čítali?