Deti dvadsiateho prvého storočia

Autor: Ľubor Bystrický | 20.4.2017 o 12:02 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  676x

Ich ročník narodenia končí číslom deväťdesiatdeväť alebo začína číslicou dva. Ich vek je vekom Internetu a sociálnych sietí. Z blahosklonným pohŕdaním nám občas pomôžu doň nazrieť. Nám z doby kamennej bez netu, mobilov, Facebooku,

 

Oni sú v ňom doma. Četujú, zdieľajú, dávajú statusy.  Nečítajú noviny ani papierové knihy, nepíšu listy, nesedia pred televízorom. Majú svoje hračky.  Tablet, notebook, i-phone, či ako sa všetky tie vecičky volajú. Kúpili sme im ich za drahé peniaze na hranie.  Pretože podľa  nás aj tak nič iné nerobia, a nič iné ako zábava ich nezaujíma. 

Akosi nám mnohým pritom uniká, že sme boli takí istí. Pred mnohými rokmi, v časoch bez tabletov, mobilov a dokonca bez farebnej televízie. Mali sme tiež svoje hry a zábavky. A tajné túžby. Ako sme podrástli, začali sme si všímať svet okolo seba. Všeličo nás štvalo, znepokojovalo.  Zarebelovali sme si a časom nás to poväčšine prešlo- „dostali sme rozum“. Nie vždy dobrovoľne a bez dohovárania. Niekedy aj  s prispením cudzích tankov.   Svoje nenaplnené túžby sme potom navždy schovali do najtajnejšieho kúta ubolenej duše.

Teraz, podaktorí  s prekvapením zisťujeme, že ani oni nie sú iní. Svoje drahé hračky nemajú len na zábavu a kratochvíľu.  Podrástli a tiež ich všeličo trápi a znepokojuje. Nechcú žiť v krajine, kde cestu k úspechu dláždi podvod a zločin, pravdu prekrýva tisíckrát opakovaná lož, pretvárka je cnosťou a krádež legitímnym zdrojom materiálneho blahobytu. Bavia sa o tom medzi sebou na svojich sociálnych sieťach. Nechcú sa s tým zmieriť. Mnohí. Až ich to samých prekvapilo, ako je ich veľa. Až tak veľa, že dokážu bez problémov a dlhých rečí zaplniť veľké námestie v hlavnom meste, ktoré už čosi pamätá.  Odrazu sú ich tisíce. Zvládli to sami bez reklamných agentúr, drahých kampaní, bliboardov, tlačových konferencií a dotieravých politických prismŕdačov. Chcú v tom mať jasno. Veď mnohí pôjdu na jeseň po prvý raz k volebným urnám.

Vďaka, Karolína a Dávid. Nech vás to neprejde a nech sa k vám pridá čo najviac kamarátov. Držím vám palce.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?