Zavrieť ústa

Autor: Ľubor Bystrický | 7.9.2017 o 10:47 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  538x

Zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania  zrušil docentovi Prostredníkovi kanonickú misiu. Toľko správa z tlače.

 

Preložené do hovorovej reči, biskupi, ktorých do dočasne vykonávaných funkcií volia členovia cirkevných zborov, zakázali uznávanému teológovi prednášať na bohosloveckej fakulte. Vraj poburuje veriacich. Keďže som jedným z nich, chcem sa ozvať. 

Bol som vždy hrdý na cirkev, ktorej autorita nespočívala na slepej poslušnosti dočasným  hodnostárom, ale na viere v silu evanjelia, tak ako ju pred päťsto rokmi vyjavil augustiniánsky mních Martin Luther a zanechal nám odkaz v piesni, ktorú zložil, a ktorá sa stala hymnou evanjelikov na celom svete: „ Hrad prepevný je Pán Boh náš, zbroj výborná i sila.....“

V jej duchu sú dnes evanjelické cirkvi vo Švédsku, Fínsku, Nemecku, USA a v ďalších krajinách  spoločenstvami  ľudí otvorených  slobodnej diskusii na akúkoľvek spoločensky závažnú tému a prístupných každému, bez ohľadu  na  pohlavie, farbu pleti, sexuálnu orientáciu, či inú  odlišnosť.  Aj vďaka tomu sa stali  spoločenstvami, ktoré  výrazne prispievajú k zušľachťovaniu tej lepšej tváre ľudstva. 

V novodobých dejinách Slovenska zanechala  evanjelická cirkev výraznú stopu v podobe činov svojich významných dejateľov. Nielen stopu, ale aj posolstvo, akým smerom sa máme uberať v duchu ich odkazu. Z jej prostredia vzišli aj Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik, Milan Hodža a Alexander Dubček.

Kam kráčate, bratia biskupi?  Vybrali ste sa presne opačným smerom, do neslávnej temnej minulosti.  A to ma vážne znepokojuje. Nielen ako evanjelika, ale predovšetkým ako občana demokratickej krajiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?