Zavrieť ústa

Autor: Ľubor Bystrický | 7.9.2017 o 10:47 | Karma článku: 6,07 | Prečítané:  479x

Zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania  zrušil docentovi Prostredníkovi kanonickú misiu. Toľko správa z tlače.

 

Preložené do hovorovej reči, biskupi, ktorých do dočasne vykonávaných funkcií volia členovia cirkevných zborov, zakázali uznávanému teológovi prednášať na bohosloveckej fakulte. Vraj poburuje veriacich. Keďže som jedným z nich, chcem sa ozvať. 

Bol som vždy hrdý na cirkev, ktorej autorita nespočívala na slepej poslušnosti dočasným  hodnostárom, ale na viere v silu evanjelia, tak ako ju pred päťsto rokmi vyjavil augustiniánsky mních Martin Luther a zanechal nám odkaz v piesni, ktorú zložil, a ktorá sa stala hymnou evanjelikov na celom svete: „ Hrad prepevný je Pán Boh náš, zbroj výborná i sila.....“

V jej duchu sú dnes evanjelické cirkvi vo Švédsku, Fínsku, Nemecku, USA a v ďalších krajinách  spoločenstvami  ľudí otvorených  slobodnej diskusii na akúkoľvek spoločensky závažnú tému a prístupných každému, bez ohľadu  na  pohlavie, farbu pleti, sexuálnu orientáciu, či inú  odlišnosť.  Aj vďaka tomu sa stali  spoločenstvami, ktoré  výrazne prispievajú k zušľachťovaniu tej lepšej tváre ľudstva. 

V novodobých dejinách Slovenska zanechala  evanjelická cirkev výraznú stopu v podobe činov svojich významných dejateľov. Nielen stopu, ale aj posolstvo, akým smerom sa máme uberať v duchu ich odkazu. Z jej prostredia vzišli aj Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik, Milan Hodža a Alexander Dubček.

Kam kráčate, bratia biskupi?  Vybrali ste sa presne opačným smerom, do neslávnej temnej minulosti.  A to ma vážne znepokojuje. Nielen ako evanjelika, ale predovšetkým ako občana demokratickej krajiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.

DOMOV

Dobré ráno: Fico s Kaliňákom sa vysmiali protestom aj prezidentovi

Saková je Kaliňákov, teda náš človek.

KOMENTÁRE

Saková je ďalší výkrik zúfalstva

Čím skôr však bude Saková vo funkcii, tým skôr bude môcť vláda žať politické plody svojho rozhodnutia.


Už ste čítali?